HASANOĞLU 2018’E HIZLI BİR GİRİŞ YAPACAK

YAYIN ADI: TAKVİM GAZETESİ

SÖZCÜ: HASANOĞLU YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI HALUK HASANOĞLU

SORULAR

  1. HASANOĞLU hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Şirketimiz, 1993 yılında Mustafa Hasanoğlu tarafından kuruldu. HASANOĞLU, gayrimenkul ve inşaat sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olarak; alt yapı projeleri, konut, ofis, üniversite, hastane ve kamu binaları inşa etme ve geliştirme alanlarında çalışıyor. Projelerindeki yenilikçi yaklaşımı ve kullandığı yüksek teknoloji ile sektöründe öncü olan firmamız, 2000’li yıllarda Ar-Ge çalışmaları ve yatırımları sonucu, BANU EVLERİ markası ile konutta markalaşma projesini başlattı. Bahçeşehir’in simgesi haline gelen ve markanın ilk projesi olma özelliği taşıyan BANU EVLERİ Bahçeşehir ile bölgenin değerine değer kattık. Şirketimiz, Türkiye’ye değer katan büyük projelerinin yanı sıra, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Mustafa Hasanoğlu Vakfı ile birlikte yürütülen eğitim, çevre, kültür-sanat ve sağlık alanlarında yapılan önemli çalışmalara da destek veriyor.

  1. Şimdiye kadar hayata geçirdiğiniz projeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şimdiye kadar birçok kamu projesi ve özel projeyi hayata geçirdik. İstanbul Büyükşehir Merter Belediye Sarayı başta olmak üzere; İGDAŞ Yeşilköy Hizmet Binası, İGDAŞ Kartal Hizmet Binası, Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Spor Kompleksi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Yurt Binası gibi çok önemli kamu projelerini hayata geçirdik. Ayrıca Aydın Üniversitesi Florya Diş Hekimliği Fakültesi’nin inşası dahil olmak üzere üniversitenin birçok inşaat projesinde yine bizim imzamız var.

Özel konut projelerimiz arasında ise; Kiptaş Aydos Kanada Evleri, Kiptaş Aydos Türk Evleri, BANU EVLERİ Bahçeşehir, BANU EVLERİ Ispartakule 1 yer alıyor. Şu an devam eden projelerimiz, BANU EVLERİ Ispartakule 2 ve BANU EVLERİ Ispartakule 3, şimdiye kadar hayata geçirdiğimiz diğer projelerde olduğu gibi yine yatırımcısına yüksek kar vaat ediyor.

  1. Şimdiye kadar hayata geçirdiğiniz projelerin, arsa dahil, toplam yatırım tutarı ne kadar?

Firmamızın bugüne kadar hayata geçirmiş olduğu projelerin, arsa dahil, toplam yatırım tutarı 1.6 Milyar TL’dir.

  1. Şimdiye kadar toplamda kaç konut, iş merkezi, ticari bina inşa ettiniz?

Şimdiye kadar konut projesi olarak 1.000 Konut ve 100’ün üzerinde ticari alan inşa ettik.

  1. Şimdiye kadar hayata geçirdiğiniz projelerin toplam m2 tutarı ne kadar?

Firmamızın bugüne kadar hayata geçirmiş olduğu projelerin toplam m2 karşılığı 500.000 m2’dir.

  1. BANU EVLERİ Ispartakule 2 projeniz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Hasanoğlu inşaat olarak çevre projelere göre yüzde 20 daha uygun fiyata konut satışı yapıyoruz. Ulaşılabilir konutlar üretmek için öncelikle şehrin gelişmekte olan bölgelerinde arsa yatırımı yaparak çalışmalarımıza başlıyoruz. İstanbul’da gelişmiş bölgelerle karşılaştırıldığında çok daha uygun fiyatlarla arsa yatırımı yapılacak bölgeler mevcut. Metrekare maliyeti şehir merkezine göre daha uygun olan bu arsalar üzerinde projelerimizi geliştirmeye dikkat ediyoruz.

Bu konuya ilave olarak ayrıca yatırımcıya özel ve avantaj sağlayan ödeme planları oluşturma konularında da çalışıyoruz. Hasanoğlu İnşaat olarak Ispartakule’de inşa etmeye başladığımız projemizin en büyük avantajı bölgede bulunan projelere göre yüzde 20 daha uygun olması ve yatırımcının banka kredisi kullanmadan firmamız bünyesinde 60 ay vadeli alım yapabilmesidir. Ayrıca Hasanoğlu İnşaat olarak BANU EVLERİ Ispartakule 2 projemiz için 25 Eylül’de başlattığımız yüzde ‘10 peşinat ödeyen herkese yüzde 5 indirim’ kampanyamızı yılsonuna kadar da devam ettirme kararı aldık.

İstanbul durmadan genişliyor, bu durum aynı zamanda şehrin merkezden uzaklaşıp dış bölgelere doğru genişlemesine ortam hazırlıyor. Yatırımların kuzeye kaymaya başladığını görüyoruz. Kanal İstanbul, 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve iki yeni şehir projesi de İstanbul’un merkezi bölgelerine uzak noktalara konumlandırılması sürecini hızlandırdı. Bu lokasyonların yakınlarında yer alan projelerin ulaşımlarının çok daha kolaylaşacak olması sebebiyle bölgelerin daha da değerleneceğini düşünüyoruz. Buralardaki gayrimenkullerin metrekare fiyatlarında önümüzdeki yıllarda yüksek artışlar olacak.

  1. Hasanoğlu İnşaat olarak 2017 yılı performansınızı değerlendirebilir misiniz? 2018 yılı hedefleriniz ve yeni yatırımlarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2017 yılını da oldukça verimli geçiriyoruz. Bu yıl şirket olarak belirlediğimiz bütün hedeflerin üzerinde bir başarı sağladık. Pazarlama faaliyetlerimize hız verdik. 2018 yılında da çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. 2018’de Bahçeşehir’de bir marka haline gelen BANU EVLERİ projelerimize bir yenisini daha ekleyeceğiz.

Ayrıca Suudi Arabistan’ın önemli ailelerinden ve gayrimenkul yatırımcılarından olan AL-ASİRİ Grup’un Türkiye’deki temsilcisiyle yakın zamanda bir iş birliği yaptık. Bu iş birliği kapsamında hayata geçirilecek ilk projeyi ise; şirketimizin Bahçekent’te bulunan arsa yatırımı üzerinde gerçekleştireceğiz.

2018 yılında da, geleceğin teknolojilerini, estetik ve fonksiyonellik ile birleştirerek, kalite ve güvenin ön planda olduğu yapılar inşa etmek hedefiyle yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

  1. 2017 yılı ile ilgili olarak inşaat sektörünü değerlendirebilir misiniz?

İnşaat sektörü ekonominin lokomotifi olarak kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturuyor. İnşaat sektöründeki 25 yıllık deneyimimize dayanarak sektörün her zaman yatırımcı için güvenli liman olma özelliğini koruduğunu görüyoruz. İnşaat sektöründe istikrarlı bir yükseliş söz konusu; özellikle dövizdeki artış ile Türk lirasına dönen yatırımcılar, mevduatlarını gayrimenkulde değerlendirmeyi tercih etmeye başladı.

Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2018 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz. Konut satışları da 2018 yılında artarak devam edecek.

  1. Haluk Bey, son olarak biraz kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Finans Bölümü’nden mezun olduktan sonra yine İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde MBA yaptım. Ailemizin 3’üncü kuşak temsilcisi olarak; gayrimenkul ve inşaat sektöründe alt yapı projeleri, konut, ofis, üniversite, hastane ve kamu binaları inşa etme ve geliştirme çalışmalarında bulunan aile şirketimiz Hasanoğlu İnşaat ve grup şirketlerinde sekiz yıldır görev yapıyorum. GYODER, GYİAD’a üyeyim.

İlgi alanlarım içerisinde sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlamak ve destek olmak yer alıyor.  Bu konudaki çalışmalarımı ailemizin kurucusu olduğu Mustafa Hasanoğlu Vakfı aracılığıyla icra ediyorum. Ayrıca, kültür gezilerine katılmaktan ve seyahat etmekten keyif alıyorum. İlgi duyduğum spor branşları arasında ise motor sporları ve su sporları bulunuyor. Her iki spor dalında da lisans sahibi bir sporcu olarak, çeşitli organizasyonlara katılım gösteriyor ve zamanımın bir bölümünü buraya ayırıyorum.

Eğitim hayatım ve iş hayatım dahil olmak üzere sürekli olarak araştıran ve yenilikleri takip eden biriyim.

İş hayatımda da her ayrıntıyı araştırıp bu doğrultuda projeler hayata geçirmeye çalışıyorum. Bu anlamda Ar-Ge çalışmalarına çok önem vererek ülkemizdeki ve dünyadaki yenilikleri takip ediyorum.  Sektörümüzle alakalı teknolojik gelişmelerin ve yeniliklerin sürekli takibini yapmak şirketimizin de güncel kalmasını sağlıyor.