TÜİK Aralık Ayı Değerlendirmesi

Şirket: Hasanoğlu Şirketler Grubu

Sözcü: Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 oranında artarak 136 bin 845 olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre; İstanbul 26 bin 541 konut satışıyla listede ilk sırada yer alırken İstanbul’u, 12 bin 095’lik satışla Ankara, 6 bin 960’lık satışla İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 13 konut ile Ardahan, 32 konut ile Hakkari ve 48 konut ile Bayburt oldu.

2019 sektör için hareketli bir yıl olacak

Aralık ayında yaşanan bu artışın 2019 boyunca artarak devam edeceğini söyleyebiliriz. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı 2019 yıllık programı kapsamında kamulaştırma ve imar uygulamalarının daha etkin bir biçimde hayata geçirilmesini bekliyoruz. Emlak piyasasının daha sağlıklı işlemesini sağlayacak gayrimenkul değerleme sistemine ilişkin maddeyle birlikte sektörümüzün bu yıl daha da hareketleneceğine inanıyoruz.

2018’e yabancıya konut satışı damga vurdu

2018’in genel rakamlarına baktığımızda konut satışları, 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 2,4 azalış gösterdi. Buna karşın yabancıya konut satışları 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında arttı. Hükümetimiz tarafından yabancı yatırımcılara yönelik hayata geçirilen, konut alımlarındaki vatandaşlık hakkının 250 bin dolara çekilmesi vb. gibi politikalar yabancıya konut satışlarında büyük oranda artırdı. Hayata geçirilen bu politikalarla yabancı yatırımcı ülkemize yatırım yapmak için uygun ortam ve koşullara kavuştu. O yüzden yabancıya konut satışında böyle bir ivme yakalanması bizler için şaşırtıcı olmadı. 2019’da yabancıya konut satışında, İstanbul genelinde bölgesel bazda yaşanan yoğunluğu, Avrupa Yakası’na doğru dağıtmamızın faydalı olacağını düşünüyoruz.